• Şamanın Yolu

  • 2

    Şamanın Yolu

  • 3

    Şamanın Yolu

  • 4

    Şamanın Yolu

Şamanizm’in ilk deneysel uygulamasına hazırsınız Bu Alt Dünya daki tünel boyunca dolaşmayı içeren basit bir seyahat olacak. Yapmanız gereken tek şey tünelin içine gir­mek, belki ilerisinde ne olduğunu görmek ve sonra da dön­mek olacak. Başlamadan önce bunu iyice anladığınızdan emin olmalısınız.

Uygulama için bir davula (ya da Şamanik perküsyon müziğine) ve davulu çalarak size yardım edecek birine ya da bunlardan biri yksa kulaklık ve bir mp3 çalara ihtiyacınız olacak.

Buna ve tüm diğer Şamanik uygulamalara başlamadan önce sakinleşene ve gevşeyene kadar bekleyin. Son 24 saat içinde hiçbir uyuşturucu madde ya da alkol almamış olmanız gerekir, böylece odaklanışınız ve odaklanma gücünüz yerinde ve kafa karıştıran betimlemelere karşı aklınız berrak olur.

Son dört saat içinde ya çok hafif yemek yemiş olun ya da hiç yememiş olun. Karanlık ve sessiz bir oda seçin. Ayak­kabılarınızı çıkarın, giysilerinizi gevşetin ve yere rahatça uzanın. Birkaç derin nefes alın. Kollarını­zı ve bacaklarınızı gevşetin. Birkaç dakika öylece yatın ve birazdan yapacaklarınızı düşünün. Sonra gözlerinizi kapatın ve elinizi ya da kolunuzu hiç ışık girmesin diye gözlerinizin üzerine koyun.

Şimdi, bir zamanlar görmüş olduğunuz, yerin içine doğ­ru açılan bir deliği gözünüzün önüne getirin. Bu, çocuklu­ğunuzdan aklınızda kalan bir delik ya da geçen hafta, hatta o gün gördüğünüz bir delik olabilir. Yerin içine açılan her­hangi bir giriş işe yarayacaktır - tünel kazan bir hayvanın açtığı bir delik, bir mağara, kesilmiş bir ağacın toprakta ka­lan oyuk bölümü, bir su kaynağı ve hatta bir bataklık bile olabilir. İnsan tarafından yapılmış bir giriş de olabilir. Doğ­ru giriş, sizin kendinizi içinde rahat hissettiğiniz ve gözünü­zün önüne getirebildiğiniz giriştir. Bir dakika içine girmeden deliğe bakın. Detaylarını iyice gözlemleyin.

Şimdi kulaklıkla dinleyeceğiniz davul vuruşları mp3 ünü açın. https://youtu.be/0A9nmGbsi0o

Perküsyon başladığında, size tanıdık gelen yerdeki deli­ği gözünüzün önüne getirin, içine girin ve yolculuğa başla­yın. Girişten aşağıya doğru gidin ve tünele girin. Başlangıç­ta tünel karanlık ve belirsiz olabilir. Genelde yerin altına ha­fif bir açı yaparak gider, fakat bazen de dik bir şekilde aşağı iner. Tünel bazen nervürlü, genellikle de kıvrımlıdır. Bazen, kişi tünelden o kadar hızlı geçer ki bunu göremez bile. Tü­neli takip ederken doğal bir duvara ya da bir taşa ya da baş­ka bir engele rastlayabilirsiniz. Böyle olduğunda, sadece onun etrafından dolaşın ya da bir çatlağın arasından geçin. Eğer başaramazsanız, geri dönün ve yeniden deneyin. Ne olursa olsun, seyahati yapmak için kendinizi fazla zorlama­yın. Eğer doğru yaparsanız, çoğunlukla hiç güç sarf etmez­siniz. Seyahat etmenin ve görmenin başarısı, fazla denemek­le yeterince denememek arasındaki davranışınızda yatar.

Tünelin sonunda kapılardan dışarı çıkabilirsiniz. Karşı­nızdaki manzarayı detaylı bir şekilde inceleyin, içinde dola­şın ve özelliklerini hatırlayın. Çevrenizde bir hayvan belirip belirmediğini kontrol edin. Geri dönüş sinyalini duyana kadar dolaşın eğer bir hayvana dair görüntü, ses ve ya his algılarsanız bunun size nasıl hisettirdiğine odaklanın. Sonra geldiğiniz yoldan tünele dönün. Dö­nerken yanınıza hiçbir şey almayın. Bunun sadece bir keşif seyahati olduğunu unutmayın.

Çıktıktan sonra dik oturun ve gözlerinizi açın. İlk dene­mede başarısız olduysanız cesaretiniz kırılmasın Daha ya­vaş ya da daha hızlı vuruşlarla yeniden deneyin. Farklı in­sanlar için farklı zamanlarda farklı bir tempo gerekir,

Uygulamanızı bitirdikten sonra, yaşadıklarınızı unutma­mak için gördüklerinizi arkadaşınıza detaylı bir şekilde anlatın. Bunları yazabilir ya da bir yere kaydedebilirsiniz. Bu deneysel detayları hatırlama işi SSC bilgisinin sizdeki biriki­minin başlangıcıdır.

Şamanın Yolu Michael Harner

Bu tür çalışmaları yapmak isteyenlere bir uyarıda bulunmak istiyorum.Eğer psikoloji olarak kendinizi iyi hissetmiyorsanız bu tür çalışmaları yapmayınız.Çalışmaların ardından kimi zaman hissettiğiniz duyumlar veya duygular bazen çalışma ile ilgili olmayabiliyor, beklentileriniz ya da korkularınızın tetikledigi kimi duygular içine giebilirsiniz, çalışmayla ilgisi olmasa da bunları çalışmaya atfedebilirsiniz.Bu nedenle, kendinizi yeterli bulmuyorsanız, dengeli ve psikolojik olarak iyi hissetmiyorsanız bu tür çalışmaları uygulamayınız.